W dniach 13-14 czerwca w naszej szkole odbyła się wystawa naukowa Centrum Nauki Łukasiewicz. To wystawa inspirująca do poznawania i zrozumienia otaczającego nas świata. Podczas wizyty odbyły się pokazy naukowe, w których zwiedzający mogli brać aktywny udział, jak również Interaktywne stacje - pozwalające na samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i odkrywanie zasad fizyki, chemii i biologii oraz Wystawy tematyczne - obejmujące różnorodne dziedziny nauki, od astronomii po nanotechnologię.
W maju 2024 r. młodzież z klas VII i VIII naszej szkoły odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Były hitlerowski obóz to autentycznie zachowane miejsce pamięci, które stało się symbolem holocaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach oraz innych narodowościach.
Uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzili obie części obozu – zarówno Auschwitz, jak i Auschwitz II Birkenau. W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Z wielkim wzruszeniem słuchali opowieści przewodników o brutalnym traktowaniu więźniów obozu. Pod ścianą straceń przy ‘’bloku śmierci’’ chwilą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich zamordowanych.
Wizyta w obozie wywarła na młodzieży ogromne wrażenie i była niezwykle poruszającym przeżyciem. Pamięć o tym miejscu powinna być ostrzeżeniem, aby już nigdy nie powtórzyła się taka historia. Żadne książki, filmy czy rozmowy, nie są w stanie uświadomić młodym ludziom, jak wielką zbrodnią przeciwko ludzkości były obozy koncentracyjne. Uczniowie mieli świadomość, że mierząc się z wizytą w Auschwitz, wypełniają swój patriotyczny obowiązek.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Rynek Główny – serce Krakowa. Zobaczyliśmy Kościół Mariacki. Mieliśmy okazję przejść się przez słynne Sukiennice - biały budynek z arkadami, czyli dawną galerię handlową. Poczuć klimat i magię tego niezwykłego miasta, które tętniło życiem. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu refleksji. Była niezapomnianą lekcją historii.
6 czerwca 2024 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbyło się Wiosenne Spotkanie formacyjne SKC Diecezji Rzeszowskiej.
Gościem specjalnym był ks. Sebastian Picur, znany młodym z Tik Toka. Zgromadzeni z zaciekawieniem wysłuchali jego świadectwa o pracy w hospicjum. Kapłan zachęcał by czynić dobro, a także podał sosoby jak radzić sobie z hejtem w Internecie.
Ks. Piotr Potyrała podsumował ostatnie działania caritas, a na zakończenie ks. Karol Hadam poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Naszą szkołę razem z katechetką reprezentowali: Aleksandra Czudec, Marcelina Dudzińska, Blanka Przybyło, Aleksandra Stochla, Julia Porada, Szymon Jaskulski i Miłosz Sowa. Po zakończeniu był spacer po Rzeszowie i orzeźwiające lody.
W dniu 8 czerwca 2024r. odbył się V Bieg Nowowiejski oraz Piknik Rodzinny w Nowej Wsi. Podczas biegów na różnych dystansach każdy uczestnik został uhonorowany pamiątkowym medalem i dyplomem wręczonym przez Wójta Gminy Trzebownisko Sławomira Poradę oraz Dyrektora Zespołu Szkół w Nowej Wsi Grzegorza Szczepana.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia były organizowane liczne atrakcje (pokazy strażackie, dmuchańce, zabawy z Animatorem, warkoczyki, rywalizacje sportowe, tatuaże, kiermasz książek), które sprawiły radość wszystkim uczestnikom. Nie zabrakło również pysznego jedzenia 😊: kiełbasek, mnóstwa pysznych domowych wypieków, czereśni, wyśmienitego żurku, frytek, zapiekanek, pysznych proziaków oraz lodów dla ochłody 😊
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego niezapomnianego dnia, który na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Szersza fotorelacja dostępna jest na profilu FB:
https://www.facebook.com/RRwNowejWsi
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim Rodzicom, Pracownikom i Dyrektorowi Zespołu Szkół w Nowej Wsi za doskonałą organizację pikniku i biegu. Dziękujemy zaangażowanym Organizacjom i licznym Sponsorom!
W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego z okazji Dnia Dziecka. Po kilku godzinach zaciętych zmagań wyłoniono następujących zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
Dziewczęta kl. IV – VI:
I miejsce – Emilia Dziubak
II miejsce – Zuzanna Sowa
III miejsce – Kornelia Sinicka
Chłopcy kl. IV – VI;
I miejsce – Marcin Woźny
II miejsce – Franciszek Jata
III miejsce – Nikodem Migut
Dziewczęta kl. VII i VIII;
I miejsce – Blanka Przybyło
II miejsce – Karolina Kmiotek
III miejsce – Julia Dubczyk
Chłopcy kl. VII i VIII;
I miejsce – Adrian Pokrzywa
II miejsce – Krystian Rzeszutko
III miejsce – Alex Zawada
Zachęcamy mieszkańców Gminy Trzebownisko do udziału w konkursie na stworzenie projektu graficznego logo oraz hasła promocyjnego naszej gminy. Chcemy wyłonić oryginalne projekty, które staną się propozycją do utworzenia oficjalnego logo i hasła promocyjnego służących do identyfikacji Gminy.
Konkurs skierowany jest dla Mieszkańców którzy ukończyli 12 lat. Dla zwycięzców w obu kategoriach przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe! Zapraszamy do udziału! Czekamy na Państwa kreatywne pomysły!
Szczegóły na stronie:
W ramach rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku gościliśmy w naszej szkole opozycjonistę antykomunistycznego, długoletniego działacza NSZZ "Solidarność" i zasłużonego pedagoga Pana Stanisława Alota.
Świadek historii podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas ósmej i siódmej w niezwykle ciekawy sposób przybliżył realia stanu wojennego, działalność opozycjonistów oraz organizację wyborów 4 czerwca na Podkarpaciu. Prelegent zaprezentował młodzieży wiele artefaktów z tamtego czasu m.in. strój internowanych opozycjonistów, wiele oryginalnych broszur i legitymacji oraz materiałów kolportażowych.
Uczniowie z uwagą słuchali oraz zadawali pytania.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Diecezjalnym Konkursie Biblijnym organizowanym przez dzieło Biblijne Diecezji Rzeszowskiej. Tym razem trzeba było zapoznać się z Ewangelią wg św. Marka.
W pierwszym etapie wzięło udział aż 20 osób z klas 5-8 (najwięcej było uczniów z najstarszej klasy). Po przeczytaniu wyznaczonych fragmentów trzeba było napisać test z bardzo szczegółowymi pytaniami.
Osiem osób uzyskało ponad 60 procent punktów i tym samym zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Byli to: Julia Porada - kl. 7, Szymon Jaskulski - kl. 6, Aleksandra Stochla - kl. 7, Marcelina Dudzińska - kl. 8, Blanka Przybyło - kl. 8, Martyna Szpunar - kl. 8, Aleksandra Czudec - kl. 8, Marcin Woźny kl. - 5.
W etapie rejonowym najwyższy wynik uzyskała Julia Porada. 28 maja w auli Instytutu Teologiczno - Pastoralnego w Rzeszowie odbył się finał konkursu, w którym Julia reprezentowała naszą szkołę. Wszyscy finaliści odebrali pamiątkowe dyplomy, które wręczał ks. bp E. Białogłowski oraz G. Tereszkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
22.05.2024r. w naszej szkole odbył się Dzień Idola. Nasi uczniowie przebrali się za ulubione postacie ze świata literatury, filmu, sportu, muzyki czy show-biznesu. Z tej okazji odbyła się również dyskoteka szkolna, na której uczniowie klas 4-8 bawili się wyśmienicie.
Ogromne gratulacje dla Mileny Porady z klasy VIII, która została laureatką ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”.
W tym roku organizatorzy zaprosili młodych twórców do krainy emocji i emotek, czyli do EMOTILANDU. 1532 opowiadania nadesłane na konkurs prezentowały wielką różnorodność w podejściu do tematu, kreatywność w wyrażaniu emocji, konsekwencję twórczą oraz poczucie humoru. Jury wyłoniło laureatów 30 nagród głównych (15 z klas I – IV oraz 15 z klas V- VIII).
W październiku 2024 roku ukaże się pokonkursowa książka z ich opowiadaniami.
Oczywiście Milena otrzyma egzemplarz autorski wymienionej publikacji. Jeszcze raz gratulujemy sukcesu i życzymy Milenie podobnych osiągnięć w nowej szkole.
Opiekun Dorota Książek
W dniach od 1 do 5 lipca 2024 r. w godzinach 8.00 - 15.00 w naszej szkole będzie organizowana półkolonia dla klas 1 - 3 dla trzech grup po 15 osób. W programie półkolonii, przewidziane są 2 wycieczki, aktywne spędzanie czasu na terenie szkoły, warsztaty kreatywno - edukacyjne, gry i zabawy sportowe.
Zapisy na półkolonię rozpoczną się od 27 maja 2024 do wyczerpania limitu miejsc lub do 7 czerwca 2024 r. Warunkiem potwierdzającym zapis dziecka na półkolonię jest złożenie wypełnionej karty kwalifikacyjnej i podpisanego regulaminu półkolonii oraz wpłata (w kwocie 200,00 zł) dokonana w sekretariacie zespołu szkół. Karta kwalifikacyjna i regulamin półkolonii dostępne są w załączniku lub w sekretariacie zespołu szkół. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
W związku z decyzją Pana Wójta o wydłużeniu godzin organizowanej półkolonii od godz. 7:00 do 16:30. Prosimy rodziców przy składaniu karty zapisu na półkolonie o informację dotyczącą potrzeby uczestniczenia dziecka w zajęciach opiekuńczych w godzinach 7:00 do 8:00 oraz 15:00 do 16:30.
Program półkolonii realizowany będzie w godzinach 8:00 do 15:00. W godzinach 7:00 do 8:00 oraz 15:00 do 16:30 będą prowadzone zajęcia opiekuńcze. Do udziału w półkolonii mogą również zgłaszać się dzieci, które nie uczęszczają do naszej szkoły, a zameldowane są w obwodzie szkoły.
regulamin_polkolonii_SPNW_2024.pdf
W dniach od 14 do 16 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbywa się egzamin ósmoklasisty. W dniach egzaminu ósmoklasisty uczniowie klas 1 - 7 mają dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Dla uczniów, którzy potrzebują opieki dyżur pełni świetlica szkolna w godzinach 7.30 - 16.30.
7 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości przypomniano historię i znaczenie majowych świąt. W akademii wzięli udział uczniowie klas od III do VIII. Klasy IV i V zaprezentowały się wokalnie podczas śpiewu hymnu narodowego, pieśni "Witaj majowa jutrzenko" oraz "Roty". Antonina z klasy VII wykonała na flecie poprzecznym melodię "Bogurodzicy", natomiast Janina z kl. III zaśpiewała "Z dawna Polski tyś królową" do melodii przygotowanej przez Karolinę z kl. VIII. Zuzanna oraz Blanka z VIII wyrecytowały wiersze patriotyczne. Szymon i Maksymilian z kl. VI uroczyście odczytali teksty ślubów lwowskich Jana Kazimierza oraz preambułę konstytucji 3 maja. Akademia była okazją do refleksji nad wartościami, które są istotne dla naszego narodu.
Zajęcia kreatywne w naszej szkolnej Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej są świetną okazją do zabawy i nauki. Na ostatnich warsztatach uczniowie tworzyli prace plastyczne, które powstały z kukurydzianych klocków. Celem zajęć było rozwijanie twórczego myślenia i doskonalenia umiejętności motorycznych. Nasi uczniowie pokazali, że wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć fantastyczne dzieła. Efekty pracy w zdjęciach poniżej.
4.04.2024r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień bez plecaka, czyli No Backpack Day. Nasi uczniowie przynieśli swoje podręczniki oraz przybory szkolne w alternatywnych do plecaków opakowaniach. Pojawiły się m.in. torby sportowe, walizki, wiadra, pudełka, oraz różnego rodzaju siatki. Można było również zobaczyć garnek, pudełko z gry planszowej, koszyk zakupowy oraz skrzynkę na narzędzia. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem w akcję.
W poniedziałek, 22 kwietnia odbyła się wycieczka Orląt i sympatyków do miasta Sandomierza. Celem wyjazdu było odkrycie uroków tego pięknego historycznego miasta.
Po dotarciu na sandomierski rynek razem z przewodnikiem ruszyliśmy odkryć Sandomierski Kufer Skarbów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Panorama miasta, rzeka Wisła i piękne budowle umieszczone na siedmiu wzgórzach to świetna okazja na piękne zdjęcia.
Kolejnym punktem wycieczki była Zbrojownia Rycerska. Tutaj mogliśmy ubrać stroje rycerskie oraz wysłuchać niezwykle zabawnego wykładu dotyczącego rycerskiego kunsztu. Następnie udaliśmy się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim, podczas którego mogliśmy podziwiać zabytkowe kamieniczki, poznaliśmy historię sandomierskiego zamku, przeszliśmy także przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym.
Kolejnym punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna. Półtorakilometrowy marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów, zakończył się pod budynkiem Ratusza. Ostatnim punktem naszej wycieczki po Sandomierzu było Muzeum Ojca Mateusza. Mogliśmy tam zobaczyć wiele rekwizytów ze słynnego serialu oraz figury woskowe aktorów.
Po wyczerpującym zwiedzaniu był czas na obiad oraz chwilę relaksu na rynku. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy do Nowej Wsi.
Ogromne brawa dla naszych przedszkolaków Karolinki Jamy, Neli Chorzepy i Rocha Salamona za piękny występ w gminnym przeglądzie recytatorskim ,,W zdrowym ciele zdrowy duch."
W ramach projektu Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i ich rodziców na spotkanie online 16.04.2024 o godz. 19.00 z ekspertem Jarosławem Nyczem właścicielem firmy JAR-INSTAL, która świadczy profesjonalny i fachowy montaż instalacji fotowoltaicznych typu on-grid, off-grid oraz hybrydowych z magazynami energii. Podczas spotkania będzie można zapytać o nowości w dziedzinie fotowoltaiki, a także zapytać o zalety i wady montażu wiatraków oraz pomp ciepła w celach oszczędności finansowych w domach. Spotkanie odbędzie się w aplikacji Meet wystarczy zalogować się na gmaila i wpisać kod lub kliknąć w link do spotkania. Link do rozmowy wideo:
Szczegóły realizowanego projektu znajdują się na stronie: https://liblink.pl/1KFysBJafE
10.04.2024r. w naszej szkole odbył się "Dzień Śpiocha". Uczniowie przyszli do szkoły w piżamach oraz przynieśli ze sobą koce, poduszki i przytulanki. Pani bibliotekarka zorganizowała dla uczniów klas I-III zajęcia relaksacyjne zachęcające do czytelnictwa, podczas których dzieci mogły poczytać książkę, posłuchać spokojnej muzyki oraz wyciszyć się otuleni kocami i poduszkami.
27.03.2024r. w naszej bibliotece odbyło się "Pasowanie na czytelnika klasy pierwszej". Po inscenizacji przygotowanej przez uczniów klas 6 i 7 oraz przypomnieniu przez panią bibliotekarkę zasad wypożyczania książek, nasze "pierwszaki" ślubowały, że będą książki kochać i szanować. Po uroczystości pasowania, uczniowie pierwszej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy.