We wtorek 22 października reprezentacja Orląt wraz z opiekunem przekazała organizatorom akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa" znicze zbierane w naszej szkole. Białe i czerwone znicze zapłoną w listopadzie na polskich nekropoliach za wschodnią granicą, upamiętniając wielu pochowanych tam rodaków.
Nowa galeria ,,Aktywne wulkany" została dodana do albumu fotograficznego
Warsztaty ,,Aktywne wulkany"" w przedszkolu to czas super zabawy połączony z nauką.
7 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły pana Grzegorza Szczepana. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
30 września w naszym przedszkolu, każdy z chłopców miał swój dzień! Z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki wręczyły swoim kolegom miłe niespodzianki. Słodkości z tej okazji nie zabrakło dla każdego. Dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc w przygotowaniu niespodzianek, a wszystkiem chłopcom pragniemy jeszcze raz złożyć najserdeczniejsze życzenia!
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Parę Prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Od tego czasu co roku na początku września odbywa się Narodowe Czytanie utworu wybranego przez Parę Prezydencką.
Do tej pory były to m.in. Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, wybór noweli polskich czy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Tegoroczną lekturą jest Kordian Juliusza Słowackiego.
26 września w naszej szkole czytaliśmy fragmenty dramatu. Uczniowie mieli możliwość zaznajomienia się z postacią autora oraz tematyką utworu, jego cechami gatunkowymi oraz dość trudnym dla współczesnego pokolenia językiem utworu. Wspólne czytanie odbyło się w sali lekcyjnej, gdzie każda klasa przychodziła oddzielnie. W roli lektorów wystąpiły uczennice klasy ósmej pod opieką pani E. Marczydło.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji! Wasze zaangażowanie sprawia, że to wydarzenie jest naprawdę wyjątkowe.
Dnia 23 września dzieci we wszystkich grupach wiekowych naszego przedszkola powitały nową porę roku. Tego dnia w strojach dominowały kolory jesieni:czerwony, żółty, pomarańczowy, brązowy. W salach w Kącikach Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu i warzywa. Zajęcia w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki, wiersze, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów.
W piątek 20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Było dużo dobrej zabawy, śmiechu i wspólnych tańców. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły!
W niedzielę 15 września Orlęta oraz przedstawiciele Caritasu z Nowej Wsi wzięli udział w obchodach upamiętniających Polaków zamordowanych przez Sowietów w lasach nieopodal Turzy. Uroczystości przypomniały o ofiarach masowych egzekucji prowadzonych przez NKWD na więźniach obozu w Trzebusce. Rozpoczęły się mszą polową pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Po mszy odbył się Apel Pamięci, a pod pomnikiem delegacja Orląt złożyła wieńce. Turza zyskała miano "małego Katynia" ze względu na sposób w jaki zabijano tu Polskich oficerów. Masowe mordy trwały od sierpnia do listopada 1944 roku.
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 w dniu 2 września 2024 r.(poniedziałek).
8.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Nowej Wsi
9.00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w sali gimnastycznej, przywitanie uczniów klasy 1
9.45 - uczniowie przechodzą do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Od dnia 2 września 2024 r. świetlica szkolna pracuje do 16.30 - sala nr 22.
Informacja na temat biletu miesięcznego Bilet + w Gminie Trzebownisko
W tym roku, w związku z wprowadzeniem przez Gminę Trzebownisko BILETU+, uczniowie szkół podstawowych klas 1-8, którzy są ZAMELDOWANI na terenie Gminy Trzebownisko i uczęszczają do szkół na terenie naszej gminy otrzymają bilety uprawniające do bezpłatnej komunikacji środkami transportu MKS. Zgłoszeniem uczniów zajmuje się szkoła. W dniu 2 września 2024 r. uczniowie otrzymają do domu wniosek o wydanie biletu miesięcznego, który po uzupełnieniu przez Państwa (rodzice/prawni opiekunowie), następnego dnia oddają wychowawcy klasy. Dopiero po dostarczeniu wniosków, bilety przez zostaną wyrobione (MKS) i wydane uczniom, dlatego prosimy o wypełnienie wniosków w domach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Urzędu Gminy Trzebownisko oraz profilu Gminy Trzebownisko na facebooku.
W dniach 01.07-05.07. 2024 r. w naszej szkole odbyła się półkolonia letnia, w której uczestniczyło 45 dzieci. Program półkolonii był bardzo zróżnicowany, by każdemu dziecku zapewnić ciekawy i przyjemny sposób spędzania czasu.
Pierwszy dzień półkolonii rozpoczął się od przedstawienia dzieciom planu zajęć, podziału na grupy, przydziału opiekunów oraz przypomnieniu zasad bezpieczeństwa. Po pysznym śniadaniu dzieci wzięły aktywny udział w warsztatach edukacyjnych ,,Świat Kreatywności” i własnoręcznie tworzyły kreatywne slimy. Kolejna atrakcją były zajęcia ruchowe prowadzone przez terenera capoeiry Paulo Bomfim, oraz instruktorkę tańca brazylijskiego. Dzieci miały okazję porozmawiać i poznać kulturę Brazylii. Na kolejnych warsztatach ,,Świat Laboranta” dzieci poznawały świat anatomii człowieka, botaniki oraz zoologii przy użyciu mikroskopów. Popołudnie dzieci spędziły na podwórku grając w piłkę oraz bawiąc się na placu zabaw.
W drugim dniu półkolonii udaliśmy się na wycieczkę do Edukacyjnej „Zagrody Szmer” w Godowej. Zajęcia odbywają się tam w prawdziwym gospodarstwie na wsi. Uczniowie mieli okazję przejechać się bryczką zaprzężoną końmi oraz poznać mieszkańców gospodarstwa tj kozy, kaczki, owce, króliki. W jednym z zakątków Zagrody Szmer odnaleźliśmy letnią bazę Świętego Mikołaja i zostawiliśmy małą podpowiedź na mapie, aby nie zapomniał do nas trafić w grudniu. Uczniowie zasadzili pomidory i wykonali rękodzieła z włóczki. Ostatnim etapem naszego pobytu było szaleństwo na drewnianym placu zabaw, gdzie uczniowie łowili ryby w balii, wozili się wzajemnie na drewnianych wózkach oraz obcowali z przyrodą.
Trzeci dzień półkolonii rozpoczęliśmy o godz. 8:00. Poszczególne grupy spotkały się ze swoimi opiekunami w salach, gdzie sprawdzono obecność i omówiono plan dnia. O godz. 8:30 wszyscy spotkali się na stołówce na wspólnym śniadaniu serwowanym w formie szwedzkiego stołu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez zaproszonych gości. Były to: warsztaty edukacyjne Świat Eksperymentów poznawanie ciekawych eksperymentów chemicznych, w czasie których asystowali między innymi przy wytwarzaniu paliwa do odrzutowca, wulkanu w butelce oraz tęczy na talerzu. Zajęcia rekreacyjno – ruchowe ( Capoeira)- wspólnie z prowadzącym z Grupy Capoeira Gingando Sempre z Rzeszowa tańczyli i grali na instrumentach. Ćwiczyli też równowagę i wystukiwanie rytmu. Zajęcia te oprócz dobrej zabawy uczyły dyscypliny, pokory, szacunku i współpracy. Po południu rozpoczęły się kolejne warsztaty edukacyjne Świat Eko, w czasie których dzieci tworzyły las w szkle. Każdy z uczestników zabrał na pamiątkę wykonaną przez siebie pracę.
Czwarty dzień był intensywnym dniem na naszej półkolonii. Po śniadaniu udaliśmy się do centrum rozrywki "Fantazja". Dzieci korzystały z najróżniejszych atrakcji na największej sali zabaw mieszczącej się w hali "Podpromie". Następnie udaliśmy się do kina "Zorza" na film animowany "Orzeł czy reszka". Po skończonym seansie miał miejsce urokliwy spacer starymi uliczkami Rzeszowa.
W ostatnim dniu letniej przygody, uczestnicy półkolonii brali udział w ciekawych aktywnościach. Aby zacząć zdrowo dzień, po śniadaniu odbyła się gimnastyka na świeżym powietrzu oraz zajęcia taneczno ruchowe z trenerką Zumby. Po wyczerpującej aktywności fizycznej, dzieci mogły wykazać się kreatywnością podczas warsztatów edukacyjnych, świat malarstwa – malowanie farbami na folii. Ostatnią, ale za razem najbardziej wyczekiwaną atrakcją były animacje oraz mini disco. Ponadto, gry i zabawy edukacyjne przy muzyce – odbyły się interaktywne i edukacyjne zajęcia przy rytmach ulubionych piosenek. Konkursy i zabawy taneczne – dzieci miały możliwość rywalizacji i tańca w przyjaznej atmosferze. Animacje z wykorzystaniem balonów i kolorowej chusty – przeprowadzono zabawy integracyjne, które zachwyciły każde dziecko. Tor przeszkód – dzieci zmierzyły się z wyzwaniami fizycznymi na specjalnie przygotowanym torze, co rozwijało ich sprawność ruchową. Dmuchaniec – zapewnił niesamowitą zabawę na dmuchanym zamku. To była wspaniała przygoda, dziękujemy za miło spędzony czas.
Życzymy wszystkim udanego zasłużonego wypoczynku!
Uchwała Rady Gminy Trzebownisko wraz z regulaminem i wzorem wniosku w załączniku.
W dniach 13-14 czerwca w naszej szkole odbyła się wystawa naukowa Centrum Nauki Łukasiewicz. To wystawa inspirująca do poznawania i zrozumienia otaczającego nas świata. Podczas wizyty odbyły się pokazy naukowe, w których zwiedzający mogli brać aktywny udział, jak również Interaktywne stacje - pozwalające na samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i odkrywanie zasad fizyki, chemii i biologii oraz Wystawy tematyczne - obejmujące różnorodne dziedziny nauki, od astronomii po nanotechnologię.
W maju 2024 r. młodzież z klas VII i VIII naszej szkoły odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Były hitlerowski obóz to autentycznie zachowane miejsce pamięci, które stało się symbolem holocaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach oraz innych narodowościach.
Uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzili obie części obozu – zarówno Auschwitz, jak i Auschwitz II Birkenau. W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Z wielkim wzruszeniem słuchali opowieści przewodników o brutalnym traktowaniu więźniów obozu. Pod ścianą straceń przy ‘’bloku śmierci’’ chwilą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich zamordowanych.
Wizyta w obozie wywarła na młodzieży ogromne wrażenie i była niezwykle poruszającym przeżyciem. Pamięć o tym miejscu powinna być ostrzeżeniem, aby już nigdy nie powtórzyła się taka historia. Żadne książki, filmy czy rozmowy, nie są w stanie uświadomić młodym ludziom, jak wielką zbrodnią przeciwko ludzkości były obozy koncentracyjne. Uczniowie mieli świadomość, że mierząc się z wizytą w Auschwitz, wypełniają swój patriotyczny obowiązek.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Rynek Główny – serce Krakowa. Zobaczyliśmy Kościół Mariacki. Mieliśmy okazję przejść się przez słynne Sukiennice - biały budynek z arkadami, czyli dawną galerię handlową. Poczuć klimat i magię tego niezwykłego miasta, które tętniło życiem. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu refleksji. Była niezapomnianą lekcją historii.
6 czerwca 2024 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbyło się Wiosenne Spotkanie formacyjne SKC Diecezji Rzeszowskiej.
Gościem specjalnym był ks. Sebastian Picur, znany młodym z Tik Toka. Zgromadzeni z zaciekawieniem wysłuchali jego świadectwa o pracy w hospicjum. Kapłan zachęcał by czynić dobro, a także podał sosoby jak radzić sobie z hejtem w Internecie.
Ks. Piotr Potyrała podsumował ostatnie działania caritas, a na zakończenie ks. Karol Hadam poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Naszą szkołę razem z katechetką reprezentowali: Aleksandra Czudec, Marcelina Dudzińska, Blanka Przybyło, Aleksandra Stochla, Julia Porada, Szymon Jaskulski i Miłosz Sowa. Po zakończeniu był spacer po Rzeszowie i orzeźwiające lody.
W dniu 8 czerwca 2024r. odbył się V Bieg Nowowiejski oraz Piknik Rodzinny w Nowej Wsi. Podczas biegów na różnych dystansach każdy uczestnik został uhonorowany pamiątkowym medalem i dyplomem wręczonym przez Wójta Gminy Trzebownisko Sławomira Poradę oraz Dyrektora Zespołu Szkół w Nowej Wsi Grzegorza Szczepana.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia były organizowane liczne atrakcje (pokazy strażackie, dmuchańce, zabawy z Animatorem, warkoczyki, rywalizacje sportowe, tatuaże, kiermasz książek), które sprawiły radość wszystkim uczestnikom. Nie zabrakło również pysznego jedzenia 😊: kiełbasek, mnóstwa pysznych domowych wypieków, czereśni, wyśmienitego żurku, frytek, zapiekanek, pysznych proziaków oraz lodów dla ochłody 😊
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego niezapomnianego dnia, który na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Szersza fotorelacja dostępna jest na profilu FB:
https://www.facebook.com/RRwNowejWsi
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim Rodzicom, Pracownikom i Dyrektorowi Zespołu Szkół w Nowej Wsi za doskonałą organizację pikniku i biegu. Dziękujemy zaangażowanym Organizacjom i licznym Sponsorom!
W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego z okazji Dnia Dziecka. Po kilku godzinach zaciętych zmagań wyłoniono następujących zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
Dziewczęta kl. IV – VI:
I miejsce – Emilia Dziubak
II miejsce – Zuzanna Sowa
III miejsce – Kornelia Sinicka
Chłopcy kl. IV – VI;
I miejsce – Marcin Woźny
II miejsce – Franciszek Jata
III miejsce – Nikodem Migut
Dziewczęta kl. VII i VIII;
I miejsce – Blanka Przybyło
II miejsce – Karolina Kmiotek
III miejsce – Julia Dubczyk
Chłopcy kl. VII i VIII;
I miejsce – Adrian Pokrzywa
II miejsce – Krystian Rzeszutko
III miejsce – Alex Zawada
Zachęcamy mieszkańców Gminy Trzebownisko do udziału w konkursie na stworzenie projektu graficznego logo oraz hasła promocyjnego naszej gminy. Chcemy wyłonić oryginalne projekty, które staną się propozycją do utworzenia oficjalnego logo i hasła promocyjnego służących do identyfikacji Gminy.
Konkurs skierowany jest dla Mieszkańców którzy ukończyli 12 lat. Dla zwycięzców w obu kategoriach przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe! Zapraszamy do udziału! Czekamy na Państwa kreatywne pomysły!
Szczegóły na stronie:
W ramach rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku gościliśmy w naszej szkole opozycjonistę antykomunistycznego, długoletniego działacza NSZZ "Solidarność" i zasłużonego pedagoga Pana Stanisława Alota.
Świadek historii podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas ósmej i siódmej w niezwykle ciekawy sposób przybliżył realia stanu wojennego, działalność opozycjonistów oraz organizację wyborów 4 czerwca na Podkarpaciu. Prelegent zaprezentował młodzieży wiele artefaktów z tamtego czasu m.in. strój internowanych opozycjonistów, wiele oryginalnych broszur i legitymacji oraz materiałów kolportażowych.
Uczniowie z uwagą słuchali oraz zadawali pytania.