W dniu 5.02.2020 r. (środa), o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.
Temat spotkania - przekazanie informacji przez wychowawców o ocenach uczniów na zakończenie I semestru roku szkolnego 2019/2020
Od poniedziałku 13. 01. do 26. 01. trwają ferie zimowe. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy miłego, radosnego odpoczynku oraz nabierania nowych sił!
Każde Boże Narodzenie wyzwala w nas wspomnienie cichej nocy betlejemskiej, kiedy na ziemię przyszedł długo oczekiwany Syn Boży. Nie przyszedł jednak w cudowny sposób, urodził się w prostej grocie pasterskiej, by jeszcze bardziej przybliżyć się do człowieka, wejść w jego położenie, poznać życie w najtrudniejszym jego wyrazie.
W tym grudniowym czasie chcieliśmy podzielić się z innymi dobrym, pięknym i mądrym słowem. I tak było 20.12.2019 r. na poranku poetyckim przygotowanym przez klasę szóstą. Chodziło o to, aby zaangażować całą grupę, a nie tylko najzdolniejsze dzieci. Każdy uczeń powinien być świadomy tego, że za pomocą słów może wyrazić dowolny stan emocjonalny, opowiedzieć sytuację. Ważne było przestrzeganie zasad dobrej wymowy, ale zasadniczą rolę należało przypisać uczeniu się tekstu przez przeżycie.
Na poranku nie zabrakło wierszy znanych poetów, np. B. Leśmiana, K. K. Baczyńskiego, Cz. Miłosza, K. Iłłakowiczówny, M. Jastruna, K. I. Gałczyńskiego, A. Asnyka, C. K. Norwida, L. Staffa i wielu innych. Jedne były dostojne niby hymny kościelne, inne - pełne prostoty pastuszej i rzewności, jeszcze inne - radosne. Dlaczego warto było po nie sięgnąć? Otóż odegrały one niepoślednią rolę w kulturze polskiej, są wspaniałą pamiątką po minionych pokoleniach, okazją do refleksji nad uniwersalnymi wartościami tj. pokój, współpraca, braterstwo. Teksty polskich poetów stały się pretekstem do przebywania razem całej społeczności szkolnej, do obdarowywania siebie nawzajem, do odkrywania czaru dzieciństwa.
W piątek poprzedzający Święta Bożego Narodzenia (20. 12.) w naszej szkole już od rana panował świąteczny nastrój. Okolicznościowy apel zgromadził całą społeczność na górnym korytarzu. Dyrektor złożył wszystkim uczniom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Następnie przystąpił do wręczania dyplomów i nagród przyznanych naszym uczniom podczas różnych konkursów i zawodów sportowych. Spora grupa wyróżnionych stanęła do pamiątkowego zdjęcia.
Tego dnia odbywały się również klasowe spotkania wigilijne uczniów z wychowawcami. Miłym akcentem było kolędowanie klas I – III. Chociaż śpiew odbywał się na dolnym korytarzu, to słychać go było w całej szkole!
Tydzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia był bardzo pracowity dla Szkolnego Koła Caritas. Tradycją już jest, że w tym czasie nasi wolontariusze odwiedzają chorych mieszkańców Nowej Wsi. Najpierw trzeba było spakować upominki przygotowane przez Parafialny Zespół Caritas. Tym zadaniem zajęli się uczniowie kl. VIII ze swoim wychowawcą. Następnie wyznaczono cztery grupy wolontariuszy z kl. VI – VIII. Każda z nich odwiedziła kilka osób starszych by złożyć życzenia i przekazać podarek. Takie działanie przyniosło wiele radości naszej młodzieży oraz chorym.
Kolejnym działaniem była wspólna akcja Szkolnego i Parafialnego Caritas w ramach projektu „Prowadzenie zajęć z dziećmi i młodzieżą w zakresie profilaktyki alkoholowej.”
Spotkanie odbyło się 20. 12. 2019 r. w godzinach popołudniowych w naszej szkole i miało na celu wykonanie stroików świątecznych na coroczny kiermasz. W warsztatach wzięło udział 10 uczniów z kl. IV-VIII. Część materiałów zapewnili organizatorzy. Dzieci przyniosły ze sobą zielone gałązki, różne ozdoby, zapał do pracy i wiele radości. Dorośli dzielili się swoim doświadczeniem i wprowadzali w tajniki szykowania świątecznych dekoracji. Chociaż ręce były pokłute igliwiem, to na twarzach gościły uśmiechy. Efektem wytężonej pracy starszych i młodszych uczestników było 35 pięknych stroików. Wszystkie zostały rozprowadzone podczas niedzielnego kiermaszu przy kościele w Nowej Wsi.
Niech Święta Bożego Narodzenia
będą dla Was czasem radości, pokoju, spotkania z bliskimi
i nabierania nowych sił przy betlejemskim żłóbku.
Na Nowy Rok 2020
życzymy wszystkim nadziei, zdrowia,
realizacji planów i marzeń
oraz wielu pięknych chwil
Dyrektor
Grono Pedagogiczne
Pracownicy Szkoły
W dniu 13.12.2019 zespół unihokeja dziewcząt zajął IV miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci. Zespół występował w składzie: Maja Bujak, Natalia Pudło, Gabriela Kunior, Adrianna Sowa, Amelia Horodecka, Aleksandra Krzyśko, Żaneta Kunior, Oliwia Dziubak i Maria Czudec.
Długo wyczekiwany Gość w końcu odwiedził naszą szkołę i przedszkole. Święty Mikołaj przyniósł dzieciom nie tylko słodkie upominki, ale przede wszystkim ogromną radość. Wspólnie spędzony czas na długo zostanie w ich pamięci.
4 grudnia dzieci z 3 grupy poznawały pracę górnika. Dowiedziały się jak powstał węgiel i gdzie jest wykorzystywany. Wzbogacały słownictwo o nowe wyrażenia dzięki poznaniu legend i opowiadań związanych z kopalnia węgla i soli.
Wszystkie przedszkolaki 2 grudnia bawiły się w Centrum zabaw Kolorowy Świat w Rzeszowie. Po świetnej zabawie dzieci odwiedził Święty Mikołaj. Pochwalił za grzeczność i obiecał że jeszcze do nich przyjdzie.
29.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody w wojewódzkim konkursie "Nam Henryk Sienkiewicz patronuje". Wychowawczyni kl. VI stara się propagować twórczość pisarza, zachęca uczniów do inwencji twórczej oraz wyszukiwania informacji w różnych źródłach, wskazuje utwory o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego. Efekt tych działań widoczny jest na załączonych zdjęciach.
28.11.2019 roku klasa VII w komplecie stanęła na szkolnej scenie, by przybliżyć widowni przesłanie II cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza. Praca nad inscenizacją romantycznego dramatu stała się okazją do wspólnego działania. Tajemnica, jaką owiany był obrzęd dziadów, oraz niesamowita atmosfera nocnej uroczystości zafascynowały siódmoklasistów na tyle, że postanowili zaprosić na premierę spektaklu kolegów z klas V, VI i VIII. Na pewno na długo pozostaną w ich pamięci prawdy moralne wypowiedziane przez trzy rodzaje duchów. Świadczą one bowiem o pełnym człowieczeństwie.
W czwartek 28.11.2019 r. nasze przedszkolaki bawiły się na „Andrzejkach.” Były tańce i zabawy. Grupa 1 miała wróżby serduszkowce, bucikowe oraz losowanie kubeczka z przyszłością. Okazało się, że w Maluszkach najwięcej jest przyszłych… księży.
Dzieci z 2 grupy poznawały swoją przyszłość – tą bliską: „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”.
Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na mały poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.
26.11.2019 r. odbyła się druga dyskoteka zorganizowana przez SU. Brali w niej udział uczniowie klas IV - VIII. Nie zabrakło też wróżb andrzejkowych, które stały się miłym przerywnikiem w tańcu. Uczennice klasy VI przygotowały serca z imionami. Aby zaspokoić swoją ciekawość, chętni ustawiali się w dwóch kolejkach. Najważniejsza była dobra zabawa, moment zaskoczenia i uśmiech na twarzy.
Na wysokości zadania stanęli starsi uczniowie (wraz z przewodniczącym SU), którzy prowadzili różne zręcznościowe zabawy i czuwali nad ich prawidłowym przebiegiem. Wszyscy chcieli jak najlepiej wykorzystać ten wyjątkowy wieczór, bo następne pląsy będą w karnawale w 2020 roku.
W dniu 15 listopada 2019 r. zespół unihokeja dziewcząt zajął II miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Kamieniu i awansował do zawodów wojewódzkich. Gratulujemy! Zespół występował w składzie: Maja Bujak, Natalia Pudło, Gabriela Kunior, Adrianna Sowa, Amelia Horodecka, Aleksandra Krzyśko, Żaneta Kunior, Oliwia Dziubak, Gabriela Bechta, Maria Czudec.
Zgodnie z naszą szkolną tradycją, uczniowie klasy I zostali uroczyście zaprzysiężeni jako czytelnicy biblioteki szkolnej.
27 listopada każdy pierwszak złożył podpis pod tekstem przysięgi i dostał pamiątkowy dyplom.
26 listopada dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej miały okazję zapoznać się z tematyką dinozaurów. Obserwowały wybuch wulkanu wywołany przez panią za pomocą sody, octu i barwnika spożywczego. Następnie same mogły pomalować i ozdobić gipsowe odlewy dinozaurów. Zajęcia bardzo się podobały.
25 listopada w przedszkolu w Nowej Wsi było wielkie świętowanie Dnia Pluszowego Misia. Dzieci ze wszystkich grup przyniosły swoje ukochane przytulanki. Były kolorowanki, zagadki, wiersze i misiowe piosenki.
13 listopada odbyło się pasowanie na wesołego i dzielnego przedszkolaka. 16 dzieciaków z uśmiechem przyrzekało być dobrym kolega, nie płakać, wesoło się bawić i wszystko porządkować. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomik i słodkiego pierniczka - misia ze swoim imieniem.