20 listopada obchodziliśmy 30 rocznicę podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w jej obchody biorąc udział w akcji na niebiesko #dlakażdegodziecka oraz wykonując prace na konkurs plastyczny „Mam prawo”.
20 listopada W auli Instytutu Teologiczno – Pastoralnego w Rzeszowie odbyło się Jesienne Spotkanie Opiekunów i Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Sala była wypełniona po brzegi. Naszą szkołę reprezentowała delegacja z kl. VI wraz z katechetką. Dyrektor Caritas naszej diecezji - ks. Piotr Potyrała przywitał wszystkich serdecznie, a następnie przedstawił prezentację działań SKC w minionym roku. Miło było zobaczyć na zdjęciach wolontariuszy z Nowej Wsi.
Gościem specjalnym spotkania był ks. Jakub Bartczak, który rapując opowiadał jak dobry jest Bóg i dlaczego warto czynić dobro. Taka forma bardzo spodobała się uczestnikom. Na zakończenie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Przed wyjściem każdy otrzymał drożdżówkę i soczek.
W połowie listopada dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej uczyły się przygotowywać pierniczki. Najpierw trzeba było rozwałkować ciasto i powykrawać różne wzory. Po upieczeniu ciasteczek, trzeba było swoje odczekać. Drugi etap, to ozdabianie i degustacja. Żaden pierniczek się nie zmarnował, takie były pyszne!
5 listopada zamiast I grupy do przedszkola przyszły postacie z bajek. Ulubieni bohaterowie nie tylko prezentowali piękne stroje, ale też pokazali, że potrafią się świetnie bawić :)
W dniu 20.11.2019 r. (środa) odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów:
17.00 – spotkanie ogólne
17.30 – spotkanie z wychowawcami
8 listopada 2019 r. drużyna unihokeja w składzie:
Zuzanna Czyrek, Oliwia Lampart, Natalia Pęcek, Dagmara Pokrzywa, Faustyna Sala, Wiktoria Sowa, Oliwia Szczepaniak, Martyna Tarała i Aleksandra Tywoniuk - zajęła II miejsce w powiecie i zakwalifikowała się do zawodów wojewódzkich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie "Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami ..." brali udział uczniowie klasy szóstej, którzy śpiewali pieśni patriotyczne, pokazali pantomimę "Rozbiory Polski", recytowali wzruszające wiersze oraz czytali listy - córki do ojca i męża do ukochanej.
Przypomnieli koleżankom i kolegom, że 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Zwrócili się też do nich z trzema pytaniami:
- Co teraz zrobisz z wolnością?
- Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?
- Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?
Na zakończenie akademii klasa piąta wykonała taniec z flagami.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku:
W Święto Niepodległości w kościele parafialnym pw. Dobrego Pasterza w Nowej Wsi została odprawiona Msza Święta. Był to czas dziękczynienia za wolność, a także modlitwa za naszą ojczyznę i wszystkich Polaków. Na uroczystosci był obecny poczet sztandarowy naszej szkoły oraz ORLĘTA.
8 listopada nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Szkoła do hymnu." Wszyscy - od przedszkolaków po ósmą klasę razem z panem dyrektorem i nauczycielami - zebrali się na korytarzu szkolnym. O symbolicznej godzinie 11.11 został uroczyście odśpiewany cały hymn narodowy. Śpiew animował Krystian Bednarz z kl. VIII. Na pamiątkę wydarzenia wykonano wspólne fotografie.
5 listopada 2019 r. klasa VI odwiedziła Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie. Uczniowie brali udział w lekcji pt. "Św. Andrzeju daj mi znać, co się będzie ze mną dziać... - wróżby, przesądy, przepowiednie". Skąd taki temat? Otóż naturalną konsekwencją postępu w różnych dziedzinach życia jest to, że z biegiem lat wiele dawnych zwyczajów, obrzędów, praktyk ulega zapomnieniu. Odeszła w dal dawna, ludowa, prosta i zwyczajna jak ludzkie życie, obyczajowość. Nie można odrzucać wszystkiego, co dawniej ubarwiało polską wieś, stanowiło jej nieodłączny element, bo przecież w tym tkwią nasze korzenie.
Wiadomo, że bezcelowy byłby trud ożywiania wielu zwyczajów, które dziś może śmieszą, ale trzeba o nich mówić, pisać, przypominać je, by pozostał po nich jakiś ślad.
W naszej placówce po raz pierwszy w roku szkolnym 2019/2020 zorganizowany został Dzień owocowy, podczas którego w naszej szkole było smacznie i zdrowo. Bohaterem wśród owoców było w tym dniu winogrono. W ramach tego wydarzenia każdy uczeń klas I-VIII szkoły podstawowej dostał poczęstunek w postaci winogrona i mógł degustować się tym owocem.
Głównym celem Dnia owocowego było zachęcenie uczniów do codziennego spożywania owoców oraz uświadomienie, że owoce są bardzo ważnym, niezbędnym źródłem witamin w naszej codziennej diecie.
Oprócz degustacji w tym dniu została przygotowana również gazetka szkolna z informacjami dotyczącymi wartości odżywczych i zdrowotnych winogron. Dzięki tym informacjom uczniowie mogli dowiedzieć się wiele ciekawostek odnośnie winogron, ich właściwości zdrowotnych oraz zastosowania tego owocu w codziennej diecie.
Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie zachęcało naszych uczniów do wyrabiania wśród nich nawyków zdrowego odżywiania się i wzbogacania codziennych posiłków w kolorowe owoce.
W dniu 5.11.2019 r. dzieci z przedszkola świętowaly z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Radości nie było końca.
30 października po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano Dzień Wszystkich Świętych. Celem akcji było poznanie wartościowych postaci oraz promocja dobrych postaw. Dzieci nie tylko przebrały się za świętych, ale potrafiły o nich ciekawie opowiedzieć. Barwny korowód przeszedł przez całą szkołę. Dotarł też do najmłodszych wzbudzając zainteresowanie przedszkolaków. Najliczniej świętych reprezentowały klasy III i IV. Serdecznie dziękujemy dzieciom za zaangażowanie, a rodzicom za pomysłowość w przygotowaniu strojów.
Zakończyła się zbiórka zniczy na CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI. 25 października grupa mieszkańców Nowej Wsi zawiozła dary do siedziby Telewizji Rzeszów. W delegacji znalazła się Bernadeta Poźniak ze Szkolnego Koła Caritas. Serdecznie dziękujemy, wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.
W ramach profilaktyki uzależnień odbędą się w naszej szkole następujące spotkania:
Szkolenie dla uczniów kl. IV
„Poznawanie siebie. Uczenie się języka emocji i ich rozpoznawanie u siebie. Radzenie sobie z trudnymi emocjami w sposób akceptowany.” - 2 godz. lekcyjne
Szkolenie dla uczniów kl. V
„Być przyjacielem i mieć przyjaciół. Czym jest przyjaźń. Zasada wzajemności. Ja jako idealny przyjaciel.” - 2 godz. lekcyjne
Szkolenie dla uczniów kl. VI
„Profilaktyka uzależnień behawioralnych.” -2 godz. lekcyjne
Szkolenie dla młodzieży kl. VII
„Szkody jakie powodują w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym alkohol, narkotyki i dopalacze.” - 2 godz. lekcyjne
Szkolenie dla młodzieży kl. VIII
„Budowanie poczucia własnej odrębności i tożsamości. Skąd jestem – szukanie swoich korzeni, wzorców. Kim jestem – poznanie siebie, swoich zasobów.” - 2 godz. lekcyjne
18 października w Zespole Szkół w Jasionce odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Krystian Bednarz, Karol Nowak i Antoni Synoś z kl. VIII pod opieką katechetki. Chłopcy wykazali się odpowiednią wiedzą oraz umiejętnością pracy zespołowej, co pozwoliło im zająć III miejsce. Gratulujemy!
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 22 października w święto Jana Pawła II w obecności Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej - ks. bpa Jana Wątroby oraz Wójta Gminy Trzebownisko – Lesława Kuźniara.
16 października przypadła 41 rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji Szkolne Koło Caritas oraz Schola im. Św. Cecylii przygotowały różne niespodzianki. Już od rana dziewczynki w koszulkach Caritas witały wszystkich wchodzących do szkoły informując o obchodzonym Dniu Papieskim. Dorośli mogli wylosować przygotowane przez uczniów myśli św. Jana Pawła II.
Ten dzień był w naszej szkole świętem radości. Podczas przerw rozlegał się w całym budynku śpiew piosenek religijnych. Uwieńczeniem obchodów było odtańczenie „Belgijki” na górnym korytarzu.
11 października odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości 20 osób z klasy pierwszej zostało pasowanych na ucznia. Dzieci otrzymały symboliczne upominki i zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne.
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”.
Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Nauczyciele z klas I – III oraz nauczyciel bibliotekarz przygotowali, zajęcia i zabawy dla uczniów klas najmłodszych.
Dzieci miały okazję sprawdzić się rozwiązując konkursy literackie, poznać technikę dubbingowania , obejrzeć filmy na projektorze tak jak oglądali je ich rodzice i dziadkowie, wykonać samodzielnie zakładki do książek.
4 października obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ,,Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Tytuł ,,Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 4 uczniów.
Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki oraz zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Była to również okazja dla uczniów do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a także pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok.